Marketingový blog: Prečo Vaše mesto/obec potrebuje modernú webovú prezentáciu?

Dôležitosť webových stránok v dnešnej dobe je neoddeliteľnou súčasťou nášho sveta, avšak nie každé mesto a obce majú online prítomnosť.

V štatistikách Slovenskej Republiky je možné zistiť následovné:

  • 130 obcí nemá internetovú stránku
  • 105 obcí má iba neoficiálnu web stránku
  • 780 obcí má natoľko zastaralú webovú stránku, že na mobilných telefónoch, či tabletoch je prakticky nezobraziteľná

V roku 2023, napriek tomu, že prehľadávanie internetu a zhromažďovanie informácií z neho sa stalo takmer bežnou súčasťou života mnohých ľudí, ešte stále nájdeme obrovské množstvo obcí, ktoré buď nemajú svoje webové stránky alebo ich webová prítomnosť je tak slabá, že sa stáva takmer nepoužiteľnou.

V minulých rokoch mohol niekto považovať vlastnenie webovej stránky za niečo nadštandardné, niečo, čo bolo skôr oživením alebo zbytočným doplnkom. Avšak v dnešnej digitálnej dobe, keď internetová konektivita preniká do každého kúta nášho života, sa stala webová stránka nevyhnutnou súčasťou pre všetky organizácie a subjekty, ktoré chcú byť v očiach verejnosti viditeľné a relevantné. Ak nie je subjekt alebo obec online, je to v podstate rovnaké, akoby neexistovala v očiach širokej verejnosti.

Je možné, že si tieto obce alebo mestá neplne uvedomujú širokú škálu príležitostí, ktoré im môžu uniknúť. Tieto príležitosti zahŕňajú nielen možnosť komunikovať s obyvateľmi a informovať ich o dianí v obci, ale aj príležitosti v oblasti cestovného ruchu, podnikania a mnoho iných oblastí, ktoré môžu byť zásadné pre rozvoj a prosperitu obce.

1. Online obecný úrad

Predstavme si konkrétny príklad: máme občana, ktorý žil v jednej obci, ale z rôznych dôvodov sa presťahoval na druhý koniec republiky. Po určitom čase cíti potrebu byť informovaný o aktuálnom dianí vo svojej rodnej obci. Ako by to pravdepodobne riešil?

Možnosť A – Mohol by nasadnúť do auta, precestovať stovky kilometrov, aby sa dostal späť do obce len preto, aby si prečítal informácie z obecnej nástenky.

Možnosť B – Stačilo by mu pripojiť sa k internetu, v pohodlí svojho domova otvoriť webovú stránku svojej obce a v priebehu niekoľkých sekúnd by mal prístup k všetkým potrebným informáciám o dianí, akcie a novinkách.

Zdá sa, že vo svete, v ktorom technológia a internet dominujú, je možnosť B nielen jednoduchšia, ale aj efektívnejšia. Vaša webová stránka môže slúžiť ako digitálny obecný úrad, ktorý je dostupný kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Nie je len pre obyvateľov, ale aj pre turistov či tých, ktorí sú zvedaví na to, čo obec ponúka.

Privítajte návštevníkov na vašej webovej stránke tak, ako by ste ich privítali vo vašom obecnom úrade. Poskytnite im všetky potrebné informácie, nechajte ich zorientovať sa v aktuálnych udalostiach, službách alebo zaujímavostiach. V dnešnej digitálnej ére je prvé digitálne privítanie často dôležitejšie ako osobné privítanie. Vaša webová stránka je teda nielen informačným centrom, ale aj bránou do sveta vašej obce či mesta.

2. Transparentnejšia verejná správa

Je nesmierne náročné a nepraktické zostať informovaný o dianí a rozhodnutiach vo vašej obci, ak sa musíte neustále fyzicky zúčastňovať zasadnutí alebo navštevovať miestny úrad len preto, aby ste získali prístup k dátumom zasadnutí, programom a zápisom z týchto stretnutí. Táto situácia nielenže komplikuje život občanom, ale tiež znižuje transparentnosť procesov vedenia obce.

Prenos týchto informácií a dokumentov na internet môže výrazne zlepšiť túto situáciu. Keď sú informácie zverejnené online, stávajú sa ľahko dostupnými pre všetkých obyvateľov obce bez ohľadu na to, či majú čas alebo možnosť zúčastniť sa osobne. To znamená, že procesy a rozhodnutia obce sú transparentnejšie a občania sa môžu cítiť viac zapojení do miestneho diania.

Digitalizácia obecných informácií a služieb tiež prispieva k väčšej angažovanosti občanov. Keď majú obyvatelia ľahký prístup k informáciám, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú aktívnejšie sledovať činnosť obce, vyjadrovať svoje názory a komunikovať s miestnymi úradníkmi. V konečnom dôsledku to môže viesť k silnejšej a zdravejšej komunite, kde sú občania aktívne informovaní a zúčastňujú sa na rozhodovacích procesoch svojej obce.

3. Podpora podnikov v obci

Poďme ešte  späť k údajom spomenutým v úvodnom odseku. Predstavte si, že ste na čele firmy, ktorá má v pláne expanziu alebo premiestnenie svojej spoločnosti. Rozhodujete sa pre 10 obcí v konkrétnej časti krajiny, jednou z nich je aj tá vaša. Avšak len šesť z týchto obcí má vlastné webové stránky, kde detailne opisujú svoje výhody pre podnikateľov, ich infraštruktúru, kultúrne vyžitie a mnoho ďalších dôvodov, prečo je ich obec alebo mesto ideálnym miestom na život. Naopak, štyri obce vrátane tej vašej takúto stránku nemajú.

Takýto stav môže hovoriť o vašej obci viac, než by ste chceli. Keď šesť obcí má svoje webové stránky a prezentuje sa na nich, logicky môže vzniknúť predpoklad, že ponúkajú lepšie podmienky pre podnikanie v porovnaní so štyrmi obcami, ktoré takúto stránku nemajú. Čo to znamená? Ak nekomunikujete svoje výhody a silné stránky, potenciálni podnikatelia si môžu utvoriť svoj vlastný obraz alebo domnienku.

Vlastniť webovú stránku pre vašu obec môže byť veľmi prospešné. Je to nástroj, ktorý vám umožňuje korigovať akékoľvek nesprávne predstavy alebo mýty. Môžete pomocou nej osloviť podnikateľov, ktorí hľadajú ideálne miesto pre rozšírenie svojho biznisu a ukázať im, prečo je práve vaša obec tým pravým miestom pre novú pobočku ich spoločnosti.

4. Zjednodušenie prístupu k službám

V súčasnom digitálnom veku sa mnohí ľudia stávajú oboznámení s online prostredím nielen vo svojom osobnom, ale aj profesionálnom živote. Zvykli si na platby účtov cez internet, využívanie rozličných online služieb a komunikáciu s organizáciami prostredníctvom digitálnych platform. Naše spoločenské prostredie sa značne zmenilo v porovnaní s minulosťou. Dnešní ľudia často kombinujú viaceré zamestnania s nepravidelnými pracovnými hodinami, sú v neustálom pohybe a zhone, často cestujú za prácou alebo za zábavou.

V takomto živote je každá minúta cenná. Ak sa im teda podarí vyhnúť sa zbytočným návštevám úradov alebo iných inštitúcií a namiesto toho všetko vyriešiť online, vítajú takúto možnosť s otvorenými rukami. Implementáciou online platieb, elektronických formulárov a iných digitálnych služieb by ste obyvateľom Vašej obce poskytli nielen moderný spôsob komunikácie, ale predovšetkým pohodlnosť a úsporu času. Vaše služby by tak boli nielen dostupnejšie, ale aj viac prispôsobené potrebám súčasnej generácie občanov.

5. Podpora cestovného ruchu a lákania nových obyvateľov pre obec a mesto

Vaša webová stránka dokáže ponúknuť čo vaša obec alebo mesto poskytuje:

  • atrakcie
  • podujatia a festivaly
  • prírodné zaujímavosti
  • reštaurácie a pohostinstvá

V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí obracia na internet, keď hľadajú informácie o rôznych destináciách na svoje výlety alebo dovolenky. Množstvo webových stránok poskytuje rady, hodnotenia a informácie o rôznych miestach, no tým najspoľahlivejším a najpresnejším zdrojom sú často oficiálne webové stránky konkrétnych miest alebo obcí.

Niektorí môžu argumentovať, že ich obec či mesto nemá čo ponúknuť alebo propagovať. Ale pravda je taká, že každé miesto má svoj príbeh, svoje skvosty a zaujímavosti. Možno je to historická pamiatka, nádherný park, tradičné podujatia alebo jedinečná kultúrna zvláštnosť. Komunikácia s miestnymi obyvateľmi môže odhaliť tie najlepšie a najzaujímavejšie aspekty vášho mesta alebo obce. Keď zistíte, čo robí vaše miesto výnimočným, je dôležité zdieľať tieto informácie na internete, aby sa o nich mohol dozvedieť celý svet.

Absencia oficiálnej webovej stránky môže vašu obec alebo mesto pripraviť o príležitosť zviditeľniť sa. V dnešnej digitálnej dobe je webová prítomnosť skoro nevyhnutná. Našťastie, vytvorenie a správa webovej stránky už nie je tak nákladná alebo zložitá, ako kedysi. Existuje mnoho cenovo dostupných riešení, ktoré ponúkajú intuitívne nástroje na prispôsobenie dizajnu stránky podľa potrieb a vkusu. Navyše, s trochou zaškolenia sa môžete ľahko naučiť spravovať a aktualizovať obsah svojej stránky, čím udržíte informácie aktuálne a relevantné pre návštevníkov.

Údržba web stránky

tvorba eshopu, webstránky s platobnými metódami, bezpečnosť stránok

Údržba webovej stránky predstavuje systematický prístup k identifikácii a riešeniu problémov či chýb na stránke. Je to ako kontinuálny zdravotný check-up pre vašu online prítomnosť, aby zostala aktuálna, relevantná a bez problémov. Keď sa táto činnosť vykonáva pravidelne a dôsledne, nie len že si zachováte vysokú návštevnosť stránky, ale tiež podporíte jej kontinuálny rast. V dnešnom digitálnom veku je esenciálne ponúknuť návštevníkom stránky pozitívny používateľský zážitok, aby sa k vám vrátili. Taktiež vylepšuje pozíciu vo vyhľadávačoch, najmä na populárnom Google, čo je kľúčové pre SEO optimalizáciu pre vyhľadávače.

Je zvlášť dôležité, aby mesto a obec mali funkčné a atraktívne webové stránky. Sú to totiž platformy, ktoré prilákajú turistov, podnikateľov a potenciálnych obyvateľov. Atraktívna a aktuálna webová stránka je pre nich ako vitrína do sveta.

Avšak, ako v každom aspekte života, je ľahké stratiť z očí údržbu, najmä keď máte novú webovú stránku. Ale mali by ste  myslieť na to, že rovnako ako môžete stratiť svoje zdravie tým, že vynechávate lekárske prehliadky, aj vaša webová stránka môže stratiť svoju efektívnosť bez pravidelnej údržby. Ako vidíte, nesmie sa podceniť význam pravidelnej údržby webových stránok. To platí či už vzhľadom na možné hrozby z hackerov alebo kvôli samotným návštevníkom.

Naša SEO agentúra je tu, aby vám ponúkla viac než len vytvorenie tvorbu web stránky. Máme tiež spoľahlivé a cenovo prístupné balíky na jej údržbu. Od rôzne SEO služby, cez zabezpečenie a aktualizácie, až po zálohovanie, podporu a správu sociálnych médií. S nami si môžete byť istí, že o vašu online prítomnosť je postarané.

Rozmýšľali ste niekedy, či je vaša webová stránka v optimálnom stave? Ak by ste viedli auto denne bez pravidelných prehliadok a servisu, čakali by ste, že vám bude slúžiť bez problémov? Rovnaký princíp platí aj pre vašu webovú stránku. Ale nemusíte sa obávať. Naša agentúra je tu, aby zabezpečila, že vaša webová stránka pre mesto alebo obec bude dlhodobo na vrchole svojich možností.

Novú web stránku si možete objednať tu:

Telefónne čísla:  0940 562 561 , 0944 877 876.

Email: info@developmentltd.sk

Komentáre sú vypnuté